Dodano: 17.01.2024
Dobór felg

Nie wiesz jakie felgi wybrać do auta? Skontaktuj się z naszym doradcą.

Felgi oraz opony samochodowe to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa oraz właściwości jezdnych. O ile kolor czy wzór felg nie odgrywa aż tak istotnej roli, o tyle inne czynniki są niezwykle istotne.
Wybierając zatem alufelgi do samochodu, warto wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak materiał, metoda produkcji, waga, rozmiar, nośność, przeznaczenie oraz estetyka.
W tym wpisie odpowiemy na pytanie jak dobrać odpowiedni model felg do naszego samochodu.

Materiał felg

Do produkcji felg stosuje się różne materiały takie jak stal, aluminium, magnez, tytan, a nawet karbon. Najczęściej spotykane są warianty stalowe i aluminiowe. Modele stalowe są tańsze w produkcji, cięższe oraz mniej odporne na korozję. Wersje aluminiowe są lżejsze, bardziej odporne na korozję, a także lepiej odprowadzają ciepło z układu hamulcowego, co jest szczególnie ważne w przypadku aut sportowych.

Metody produkcji felg

Felgi aluminiowe są produkowane metodą odlewu lub kucia. Metoda odlewu polega na wlewie ciekłego aluminium do specjalnej formy, gdzie następuje stężenie, a później odpuszczanie cieplne. W przypadku metody kucia, metal jest wstępnie podgrzewany, a następnie formowany przez uderzenie stempla o nacisku nawet 30 tys. ton. Połączeniem obu tych metod, jest proces zwany Flow Forming, gdzie w pierwszym etapie felga jest formowana przez odlewanie, a następnie koło jest obracane, podgrzewane oraz ciągnione.

Wytrzymałość i waga felg

Czy waga felgi na znaczenie? Tak, felga jest jedną ze składowych tzw. masy nieresorowanej i razem z oponą stanowi mniej więcej jej połowę wagi. Lekka felga to tym samym mniejsza masa nieresorowana, a więc mniejsze zużycie elementów zawieszenia pojazdu, lepsze prowadzenie, oraz komfort jazdy.
Lżejsza felga ma także korzystny wpływ na masę wirującą koła. Lżejsze koło łatwiej jest wprawić w ruch, a także zahamować.

Felgi aluminiowe vs. Stalowe

Felgi aluminiowe są lżejsze od stalowych. Aluminium lepiej oddaje ciepło z układu hamulcowego pojazdu niż stal. Alufelgi są także bardziej estetyczne.
Na korzyść felg stalowych, możemy zaliczyć niższą cenę oraz łatwość napraw przy ewentualnym uszkodzeniu obręczy.

Rozmiar felgi

Wybierając felgi do samochodu należy pamiętać o zachowaniu oryginalnej średnicy koła. Jeśli zwiększysz średnicę felgi, pamiętaj aby tak dobrać zarówno szerokość opony jak również jej profil, aby oryginalna średnica koła była zachowana. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku aut z napędem na 4 koła.

Felgi na zimę

Współczesne felgi aluminiowe są pokrywane lakierami proszkowymi, utwardzanymi w wysokiej temperaturze, które skutecznie chronią obręcz przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby auto poruszało się na eleganckich felgach aluminiowych również zimą.
Z dużym rozsądkiem należy jednak podchodzić do felg polerowanych, zabezpieczanych jedynie cienką warstwą lakierów transparentnych. Te felgi niezbyt dobrze nadają się na trudne warunki zimowe. Lakier może ulegać mikropęknięciom, a aluminium utleniać.

Estetyka felg

Wzór czy kolor konkretnego modelu alufelgi, to kwestia indywidualnych upodobań. Warto jednak pamiętać, że nie każdy design oraz odcień będzie odpowiedni do naszego samochodu. Ważne jest aby dobrać model, który harmonizuje z całością stylistyczną pojazdu. Inną felgę zastosujemy do auta w stylu retro, inną do samochodu sportowego, a zupełnie odmienną do luksusowej limuzyny.
Najpopularniejsze wzory felg to pięcioramienne, pięcioramienne podwójne, sześcioramienne, felgi szprychowe oraz typu mesh.
Ostatnio swój renesans przeżywają felgi typu 3 spoke, chętnie wybierane do pojazdów typu Youngtimer, zwłaszcza z rynku JDM.

Parametry felg

Kluczowe znaczenie, przy wyborze felg do samochodu, mają takie parametry jak rozmiar, szerokość, ET, rozstaw śrub, oraz nośność felgi. Obręcz należy zawsze rozpatrywać jako zestaw, felga plus opona, ponieważ szerokość obręczy determinuje nam jaki rozmiar opony możemy zastosować.

Dobierz właściwe parametry felg korzystając z wyszukiwarki lub skontaktuj się z naszym doradcą.